Selldins anor
Antavlan ger en översiktlig bild över syskonen Selldins anor.
Vissa personer beskrivs litet mer under respektive länkar.
En mer utförlig antavla med alla barn och giften finns under länken Ludvigs anor.
Hör av dig med e-post till Karin Selldin, om du vill ha ännu utförligare information om personens alla flyttningar eller källhänvisningar.

Johan Melker
1871-1872

Torsten
1873-1934

Johan Hilmer
1875-

Karl Ludvig
1878-1962

Jenny Elisabet
1881-1960

David
1883-1955

Henning Emanuel
1886-1951

Erik Joel
1891-1967
Karl Johan Selldin
Dragon, kusk, fodermarsk
f.1849 Rimbo (AB)
d.1907 Jakob och Johannes (AB)
Karl Johan Holm
Torpare
f.1823 Rimbo (AB)
d.1882 Husby-Lyhundra (AB)
Johan Erik Holm
Frimurarebarn
Rotebåtsman
f.1796 Stockholm
d.1837 Rimbo (AB)






Britta Stina Mård
f.1796 Skepptuna (AB)
d.1871 Rimbo (AB)
Sven Mård
Soldat, skomakare
f.1765 Göteborg
d.1822 Skepptuna (AB)
Erik

Katarina Nilsdotter
f.1759 Bro (AB)
d.1823 Skepptuna (AB)
Nils Jansson
Bonde
f.1728
d.1798 Rö (AB)
Britta Nilsdotter
f.1730
d.1810 Rimbo (AB)
Kajsa Lotta Väst
f.1825 Harg (C)
d.1897 Husby-Lyhundra (AB)
Anders Väst
Kronobåtsman, oxdräng
f.1792 Börstil (C)
d.1867 Rimbo (AB)
Anders





Anna Jansdotter
f.1793 Edebo (AB)
d.1864 Rimbo (AB)
Styvfader
Jan Öberg
Skomakare
f.1744 Harg (AB)
d.1818 Edebo (AB)


Anna Olsdotter
f.1759 Edebo (AB)
d.1835 Edebo (AB)
Olof Larsson
f.~1715
d.1761 Edebo (AB)
Anna Göransdotter
f.1723
d.1797 Edebo (AB)
Josefina Wiklund
f.1849 Malsta (AB)
d.1910 Johannes (AB)
Erik Wiklund
Brännmästare
f.1810 Söderby (AB)
d.1895 Lohärad (AB)
Per Persson
Bonde
f.1783 Edebo (AB
d.1846 Malsta (AB)
Per Olofsson
Torpare
f.1761 Edebo (AB)
d.1783 Edebo (AB)
Olof Matsson
Torpare
f.1712
d.1772 Edebo (AB)
Brita Eriksdotter
f.1722
d.1806 Edebo (AB)
Katarina Eriksdotter
f.1758
Erik Matsson
Bonde
f.1726
d.1798 Edebo (AB)
Anna Nilsdotter
f.1731
d.1802 Edebo (AB)
Kristina Andersdotter
f.1776 Edebo (AB)
d.1830 Malsta (AB)
Anders Matsson
Bonde, Tolvman
f.1732
d.1810 Edebo (AB)
Mats

Margareta Andersdotter
f.1739
d.1829 Edebo (AB)
Anders

Katarina Gustava Laurentia Wahlberg
f.1817 Tierp (C)
d.1862 Lohärad (AB)
Okänd






Anna Wallberg
f.1788 Hille (X)
d.1835 Helga Trefaldighet (C)
Erik Wallberg
Smed
f.1751 Hille (X)
d.1816 Hille (X)
Erik Wallberg
Trädgårdsmästare
f.~1701
d.1784
Margareta Olsdotter
f.~1706 Gävle (X)
d.1792 Hille (X)
Britta Andersdotter
f.1752 Hille (X)
d.1813 Hille (X)
Anders Nilsson
Mästersmed
f.~1724
d.1815 Hille (X)
Karin Andersdotter
f.~1726
d.1783 Hille (X)

senast uppdaterad: 2007-02-22 av Karin Selldin ©